Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old.

İLETİŞİM

GÜRSU GENÇLERİ İLE IŞIK SAÇIYOR

Proje Açıklaması

Geleceğimiz gençlere yönelik çalışmaları Bursa, hatta Türkiye sınırlarını aşan Gürsu Belediyesi, istihdam, teknoloji, dijital dünya ve eğitim alanında hayata geçirdiği projelerle, kısa sürede binlerce gencin hayatını değiştirdi.

Gençlere Fırsatlar Sunuluyor

Gürsu Belediyesi Kollektif Kariyer Merkezi bünyesinde gerçekleştirilen çalışmalarla gençlere; iş fırsatları, girişimcilik fırsatları, takım çalışması, oyun geliştirme laboratuvarı, youtube stüdyosu, sosyal medya, dijital pazarlama, kodlama, girişimcilik eğitimleri ve ücretsiz eğitim olanakları sunulmakta olup bin 500 gence girişimcilik eğitimleri verildi. İlçenin yeni kimliğine uygun olarak oluşturulan Kolektif Kariyer Merkezi ile 6 ayda 30 istihdam buluşması yapıldı ve bu buluşmalara katılan 4 bin 800 kişiden 1.300 civarı genç iş sahibi oldu. Türkiye’nin örnek aldığı Kollektif Kariyer Merkezi bünyesinde gerçekleştirilen faaliyetler kapsamında, gençler yurtdışına gönderilerek dünya çapında vizyon kazanmaları sağlanmakta. Gürsu Belediyesi’nce yapılan sayısız spor yatırımlarının meyveleri olarak, ilçede 17 bin öğrenciden 9 bin 800’ünün lisanslı spor yapıyor, 20 bin vatandaş da düzenli spor yapıyor. Spor yatırımları ve her branşta sayısız ödüller kazanan sporcu sayısının çoğalması, yasaklı madde kullanımı ve bundan kaynaklı suçlara karışma oranını yüzde 74 oranında azalttı.

400 Bin Euro Hibe

Dijital dünyanın geleceğini şekillendirecek olan nesillerin yetişmesinde öne çıkan steam yaklaşımıyla eğitim sunulan Steam Atölyesi, 400 bin euro hibeyle hayata geçirildi. Bilimin ışığında uygulamalı eğitimlerle yetişen geleceğin gençleri ülke kalkınmasına katkı sağlayacak projeleri üretecek girişimci beyinler olarak geliştirilmekte.

“Gençlerimizin Işığına Sonsuz İnanıyoruz”

“Sahip oldukları ışığa sonsuz inandığımız gençlerimizin ışıklarını geleceğe yansıtmalarını sağlamak hedefiyle, gençlerimizi kendilerine örnek olacak başarı hikayelerine sahip iş ve eğitim dünyasının önde gelen isimleriyle buluşturduk” diyen Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, “Gençlerimizin kendi başarı hikayelerini yazmaları, dünya çapında vizyon geliştirmeleri, çağın gelişimlerine uyum sağlamaları, tüm dünya gençliğiyle yarışabilecek gelişim düzeyine ulaşmalarına katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Gençlerimizin üretecekleri projelerle ülkemizin kalkınmasında üstlenecekleri görevlerde biraz olsun katkımız olacağını bilmek bizleri heyecanlandırıyor. Onların gelecekle ilgili çizecekleri yolda bir ışık yakabilirsek ne mutlu bizlere. Kamu, sanayi ve üniversite iş birliğinde, genç girişimcilerin, Türkiye'nin geleceğine imza atacakları büyük projeleri üretmelerine önderlik etmek amacıyla, gençlerimiz için çıktığımız bu yolda bizim yanımızda olarak iş birliği yapan tüm kurum ve kuruluşlara da şükranlarımı sunuyorum. Gençlerimizi tebrik ediyorum” dedi.

Gençlerin Projelerine Bakan Soylu’dan Tam Destek (FOTOGRAF ALTI OLARAK KULLANALIM)

İçişleri Bakanlığı destekleriyle gerçekleşen projenin finalistleri, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ödül alan projelerini sunarak hatıra fotoğrafı çektirdi. Gençlerin başarılarından gurur duyduklarını ifade eden Bakan Soylu, gençleri başarılarından dolayı tebrik etti.

 

“GENÇ ZİHİNLER, GELECEĞE YÖN VEREN YENİLİKÇİ FİKİRLER” ÖDÜLLENDİRİLDİ

Gürsu Belediyesi, genç beyinlerin ürettiği projeleri ödüllendirdi. 

Gürsu Belediyesi’nce hayata geçirilen “Genç Zihinler Geleceğe Yön Veren Fikirler Kampı” nda eğitim alan gençlerin oluşturduğu 50 proje arasından seçilen ilk üç proje ödüllendirildi.

Gençlerin kişisel gelişimlerini ve kapasitelerini geliştirerek ülkemizin dijital değişim ve dönüşüm sürecine katkı sağlamak, yenilikçi iş fikirlerine destek olarak ekonomiye kazandırmak, geleceğin mesleklerini ve yeni iş modellerini gençlerimize kazandırmak amacıyla “eğitim”, “istihdam” ve “girişimcilik” odak alanlarında, yaklaşık iki yıldır sürdürülen çalışmaların meyveleri olan projeler ödüllendirildi.

Projeleriyle yarışmaya katılan; Murat Akbaba, Muhammed Talha Özgat, Bora Kantarlıoğlu, Mehmet Metehan Erkan’dan oluşan ekip “Tutsak Projesi” ile birincilik; İrem Aktaş, Sudenur Gezer ve Beril Arda’dan oluşan ekip “Pay-İn Projesi” ile ikincilik; Ömer Kağan Çalışkan “E-Stak Projesi” ile üçüncülük kazandı. Birinciye 5 bin, ikinciye 2 bin 500, üçüncüye bin 500 lira ödül takdim edildi. 

Program açılışında konuşan Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, “Gençlere olan inancımız ve güvencimiz tam. İlim, bilgi, marifet iltifata tabi. Ona sahip çıkacak ona destek verecek, ona omuz verecek iş dünyasının güzide mensuplarına ihtiyaç var. Gençlerin aklı, bilgisi, dinamizmi ile iş dünyasının tecrübesini ve imkanlarını biz üniversiteler olarak bir araya getirebildiğimiz takdirde geleceğe umutla bakarız. Gençler önünüz açık, size destek veren en zirvede Cumhurbaşkanı’mızdan başlamak üzere, en alt kademedeki üniversitelerimize kadar ve toplumumuzun her katmanı sizlere destek vermekte. Dereceye giren arkadaşlarımı ve her biri benim gözümde dereceye girmiş kabul ettiğim tüm katılımcıları tebrik ediyorum, yolları açık olsun diyorum” diye konuştu.

Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı, “Eskiden büyüklerimiz derdi, evde çocuklar anaya babaya bir şey söylerdi, dedeler atalar derdi ki icat çıkarma başımıza. Şu an biz sizlerden neyi istiyoruz, bizim başımıza artık icat çıkarın. Bu değişim gençlerle olacak, büyük holding şirketleriyle olmayacak, girişimci sermayeleriyle olacak. Bunlar da sizlerle olacak” ifadelerini kullandı.

Bursa Bilişim ve Yönetişim Derneği Başkanı Adem Yıldırım, “Ülkemizin geleceğini şekillendirecek olan gençlerimizin değerli fikirlerini hayata geçirmelerine destek olmak hedefiyle çıktığımız yolun, bugün gençlerimizin ortaya koydukları başarıları gördükçe ne kadar anlamlı olduğunu hissediyoruz. Onlar için verdiğimiz emekleri boşa çıkarmadılar, biz bundan sonra da onların destekçisi olarak yanlarında olacağız, tüm gençlerimizin yolları açık olsun” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fethi Yıldız, “Türkiye’nin aydınlık geleceğine imza atan genç kardeşlerimizi bu başarılarından dolayı kutluyorum. Türk gençliği nereye gidiyor diyenlere en büyük cevabı siz veriyorsunuz. Allah sizden razı olsun. Siz Türkiye’nin geleceğisiniz” diye konuştu. 

Bursa’nın İş ve Eğitim Dünyası Tecrübelerini Gençlerle Paylaştı

“İyi Bir Fikrin Yatırıma Dönüşme Süreci”

Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) Bursa Şubesi Başkanı Gül Çiçek Zengin Bintaş moderatörlüğünde gerçekleştirilen ilk oturumda; Bursa Ticaret Borsası (TB) Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Nilüfer Çevikel, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi Başkanı Nihat Alpay, Özdilek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Genel Sekreteri M. Zeki Durak iyi bir fikrin yatırıma dönüşme süreci hakkında kendi deneyimlerini paylaştı.

 

“Girişimciliğe İlk Adımdaki Fırsatlar”

“Gençlerin Girişimciliğe İlk Adımındaki Fırsatlar” konu başlığında düzenlenen ikinci panelin moderatörlüğünü ise deneyimli gazeteci, Olay Gazetesi köşe yazarı Ahmet Emin Yılmaz üstlendi. Türkiye Kalite Derneği (KalDer) Bursa Şubesi Başkanı Emin Direkçi, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Bursa İl Koordinatörü Bilal Tunç, Terracity Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akın, Click Games Kurucusu Ali Özer, Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Müdür Yardımcısı Nihal Sağlam ve Bursa Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Müdür Yardımcısı Fatma Saime Erdönmez’in katıldığı panelde girişimciliğe ilk adımdaki fırsatlar anlatıldı.

 

“Dijital Çağda Geleceğin Fırsatları”

Günün son paneli ise Uludağ Dijimer Müdürü Prof. Dr. Kurtuluş Kaymaz’ın moderatörlüğünde, Bilişim Sektörü İş Adamları ve Profesyonelleri Derneği (BİSİAD) Başkanı İdris Doğrul, Mert Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Özdemir ve Bosch Sanayi ve Ticaret Lojistik ve Dijital Dönüşüm Müdürü Ersin Öztürk’ün katılımıyla düzenlendi. Konuşmacılar dijital çağda geleceğin fırsatları ile ilgili bilgiler verdi.

 

İlham Veren Konuşmalar

Etkinlikte, Ertuğrul Bektaş  “İş Arkadaşım Bir Robot”, Taner Şenözdemir “Kendi Hayatının Lideri Ol” ve Ayşe Görücü”Blockchain ve Fırsatlar” konulu sunumlarıyla İlham Veren Konuşmalar kısmının konukları oldular. 

 

Her yıl düzenlenerek geleneksel hale getirilmesi planlanan “Genç Zihinler Geleceğe Yön Veren Fikirler Kampı” yla, genç zihinlerimizdeki yenilikçi iş fikirlerinin iş piyasası ve potansiyel yatırımcılarla buluşmasını sağlamak hedeflenmekte. 

 

İçişleri Bakanlığı Sivil İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün Hibe Programı kapsamında, Bursa Bilişim ve Yönetişim Derneği İle Gürsu Belediyesi tarafından hayata geçirilen Bursa Girişimci Gençlik Ofisi’nin koordinasyonuyla, gençlerin kişisel gelişimlerini ve kapasitelerini geliştirerek ülkemizin dijital değişim ve dönüşüm sürecine katkı sağlanması, yetenekli gençlerin keşfedilerek yenilikçi ve yüksek katma değerli iş fikirlerinin ülke ekonomisine kazandırılması yönünde çalışmalar yapıldı. 

Başlangıç Tarihi
  • 01 Ocak 2022, 16:54
Proje Adı
GÜRSU GENÇLERİ İLE IŞIK SAÇIYOR
Proje Kategori
Tamamlanan projeler